خیابان ستارخان - روبروی ولیعصر - ساختمان خضرا - طبقه ۳ - واحد ۳۵
۱۳۷۶ ۳۶۲۷ ۷۱ ۹۸+
info@shamimdanesh.com

شمیم دانش آفرینان پارس

ارائه خدمات اعزام دانشجو به خارج از کشور

آمریکا (زمینه فعالیت مؤسسه همکار)

ایالات متحده آمریکا (United States of America و به اختصار: USA) کشوری در آمریکای شمالی، و به پایتختی شهر واشنگتن دی‌سی است. آمریکا سومین کشور پرجمعیت و چهارمین کشور پهناور جهان است، و از لحاظ نژادی و گوناگونی مردم، متنوع‌ترین کشور جهان شناخته می‌شود.

پذیرش مقاطع مختلف تحصیلی
تحصیل در مقطع کارشناسی
طول دوره تحصیل 3 تا 4 سال
زبان تحصیل انگلیسی
مدرک مورد نیاز زبان آیلتس شش و نیم یا مدرک تافل معادل آن
هزینه تحصیل) بسته به دانشگاه متفاوت است ، به جدول شهریه ها مراجعه شود
امکان اخذ بورسیه خیر
زمان شروع ترم تحصیلی سپتامبر –فوریه
مدرک مورد نیاز به لیست مدارک مراجعه شود
حداقل معدل 15( شرایط تحصیلی خود را با مشاور چک کنید)
هزینه زندگی بصورت میانگین 1000 دلار در ماه
 
تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد
طول دوره تحصیل 2 الی 4 ترم
زبان تحصیل انگلیسی
مدرک مورد نیاز زبان تافل iBT=85 یا آیلتس شش و نیم
هزینه تحصیل) بسته به دانشگاه متفاوت است ، به جدول شهریه ها مراجعه شود
امکان اخذ بورسیه بله
زمان شروع ترم تحصیلی سپتامبر –فوریه
مدرک مورد نیاز به لیست مدارک مراجعه شود
حداقل معدل شرایط تحصیلی خود را با مشاور چک کنید
هزینه زندگی بصورت میانگین 1000 دلار در ماه
مدرک GRE حداقل نمره 300
 
تحصیل در مقطع دکترا
طول دوره تحصیل 3 سال به بالا
زبان تحصیل انگلیسی
مدرک مورد نیاز زبان تافل iBT=85 یا آیلتس شش و نیم
هزینه تحصیل) بسته به دانشگاه متفاوت است ، به جدول شهریه ها مراجعه شود
امکان اخذ بورسیه بله
زمان شروع ترم تحصیلی سپتامبر –فوریه
مدرک مورد نیاز به لیست مدارک مراجعه شود
حداقل معدل

15 ( داشتن حداقل معدل 15 لیسانس و 16 فوق لیسانس برای گرفتن بورسیه لازم است )

شرایط تحصیلی خود را با مشاور چک کنید

نیاز به داشتن مقاله ISI بستگی دارد به اینکه استاد راهنما چه سوابقی مد نظر داشته باشد.
هزینه زندگی بصورت میانگین 1000 دلار در ماه
مدرک GRE حداقل نمره 300

 

اطلاعات عمومی درباره آمریکا

 

نظام حکومتی آمریکا در چارچوب قانون اساسی، و بر اساس سیستم جمهوری فدرال بنیان نهاده شده‌است. این کشور در سال ۱۷۷۶میلادی (۱۱۵۵ ه.خ.)، در پی اعلام استقلال و اتحاد ۱۳ مستعمره سابق بریتانیا شکل گرفت.
کشور آمریکا از شرق با اقیانوس اطلس، از غرب با اقیانوس آرام، از شمال با کشور کانادا، و از جنوب با مکزیک همسایه ‌است. این کشور از راه پایگاه دریایی گوانتانامو نیز مرز مشترک اندکی با کوبا دارد. آمریکا همچنین از طریق آلاسکا با روسیه مرز آبی دارد. به علاوه، مجموعه‌ای از جزیره‌ها، ناحیه‌ها، و مناطق متعلق به آمریکا در سراسر جهان پراکنده‌اند.
این کشور با نام‌های دیگری مانند ایالات متحده امریکا، (اِمریکا یا آمریکا) ایالات متحده، اتازونی (برگرفته از واژه فرانسوی États-Unis، به معنای ایالت‌های متحد) و ینگه دنیا نیز خوانده می‌شود.
کشور آمریکا دارای زبان رسمی خاصی نیست ولی در عمل انگلیسی آمریکایی نقش زبان رسمی این کشور را دارد. مساحت کل آمریکا 9.826.630 کیلومتر مربع و جمعیت آن 307.660.000 (برآورد سال 2009) است. واحد پول آمریکا دلار آمریکا (USD)($) و پیش شماره تلفن آن 001 است.
ایالات متحده آمریکا عضو قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی (نفتا)، عضو سازمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و عضو گروه هشت است. آمریکا همچنین از اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد - که دارای حق وتو هستند - می باشد.
جغرافیای طبیعی آمریکا:
ایالات متحده آمریکا در نیمکره غربی زمین، و در شمال قاره آمریکا واقع است. این کشور از ۴۸ ایالت همجوار، و دو ایالت جدا از دیگران (شبه جزیره آلاسکا در شمال شرق قاره آمریکا و مجمع‌الجزایر هاوایی در اقیانوس آرام) تشکیل شده ‌است. همچنین، در دو منطقه حوزه دریای کارائیب، و نیز بخش‌هایی از اقیانوس آرام، جزایر کوچک و پراکنده‌ای وجود دارند که قلمرو آمریکا محسوب می‌شوند، ولی به گونه‌ای خودگردان اداره می‌شوند (مانند پورتو ریکو) آلاسکا بزرگترین و رودآیلند کوچکترین ایالت در آمریکا می‌باشند. قسمتی از رشته کوههای راکی در غرب آمریکا قرار گرفته ‌است که بزرگترین قله آن در ایالت کلرادو قرار دارد. مرتفع ترین نقطه در آمریکا قله کوه مک کینلی در آلاسکا می‌باشد. رودخانه می سی سی پی بزرگترین و مهمترین رودخانه آمریکای شمالی و چهارمین رودخانه طولانی جهان در آمریکا قرار دارد. این رودخانه که به رودخانه میسوری می‌پیوندد، نقش تجاری و اقتصادی مهمی برای آمریکا دارد. قسمتی از آبشار نیاگارا در مرز بین آمریکا و کانادا قرار دارد و ازجاذبه‌های طبیعی توریستی در آمریکا به شمار می‌رود.
وسعت آمریکا :
از نظر کل وسعت آب و خاک، آمریکا بعد از روسیه و کانادا، سومین کشور پهناور جهان است (بدون احتساب وسعت آبی، چین دارای مساحت بیشتری از آمریکاست، اما با احتساب قلمروی آبی، چین بعد از آمریکا قرار دارد). به طور تقریبی، کشور آمریکا، شش برابر بزرگ‌تر از ایران، ۲۵ درصد بزرگ‌تر از استرالیا، ۳۵ برابر بزرگ‌تر از انگلستان، ۱۴ برابر بزرگ‌تر از فرانسه، و نصف روسیه است.
ایالت های آمریکا:
کشور آمریکا ۵۰ ایالت دارد که هر کدام از آنها بنا بر سامانه فدرالی حاکم، دارای سطح بالایی از خودگردانی هستند. البته ناحیه واشنگتن دی سی جزو هیچ یک از ایالات آمریکا نیست و در منطقه خودمختار کلمبیا قرار است. ناحیه کلمبیا، در اصل بخشی از ایالت‌ مریلند بود که در سال ۱۷۹۰ برای تأسیس مرکز آمریکا یعنی شهر واشنگتن دی‌سی در نظر گرفته شد.
شهرهای آمریکا
در زیر شهرهای مهم آمریکا با ذکر جمعیتشان آمده است:

 

ایالت رتبه جمعیت با احتساب حومه(۲۰۰۷) جمعیت در محدوده شهری(۲۰۰۷) شهر رتبه
نیویورک 1 ۱۸٬۸۱۵٬۹۸۸ ۸٬۲۷۴٬۵۲۷ نیویورک 1
کالیفرنیا 2 ۱۲٬۸۷۵٬۵۸۷ ۳٬۸۳۴٬۳۴۰ لس‌آنجلس 2
ایلینوی 3 ۹٬۵۲۴٬۶۷۳ ۲٬۸۳۶٬۶۵۸ شیکاگو 3
تگزاس 6 ۵٬۶۲۸٬۱۰۱ ۲٬۲۰۸٬۱۸۰ هوستون 4
آریزونا 13 ۴٬۱۷۹٬۴۲۷ ۱٬۵۵۲٬۲۵۹ فینیکس 5
پنسیلوانیا 5 ۵٬۸۲۷٬۹۶۲ ۱٬۴۴۹٬۶۳۴ فیلادلفیا 6
تگزاس 29 ۱٬۹۹۰٬۶۷۵ ۱٬۳۲۸٬۹۸۴ سن‌آنتونیو 7
کالیفرنیا 17 ۲٬۹۷۴٬۸۵۹ ۱٬۲۶۶٬۷۳۱ سن دییگو 8
تگزاس 4 ۶٬۱۴۵٬۰۳۷ ۱٬۲۴۰٬۴۹۹ دالاس 9
کالیفرنیا 30 ۱٬۸۰۳٬۶۴۳ ۹۸۹٬۴۵۶ سن خوزه 10

آب و هوای آمریکا :
با توجه به وسعت زیاد و پراکندگی توپولوژی در آمریکا، آب و هوای آن در نقاط مختلف به طور باورنکردنی متغیر است. اگر بخواهیم یک آب و هوای کلی برای آمریکا در نظر بگیریم باید بگوییم آب و هوای آن معتدل است، البته در فلوریدا و هاوایی آب و هوایی گرمسیری (حاره ای)، در آلاسکا سردسیری، در دشتهای بزرگ (Great Plains) نیمه خشک و در قسمت جنوبی ناحیه جنوب غربی (Southwest) آب و هوایی خشک وجود دارد. محدوده درجه حرارت از 62- درجه سانتیگراد در آلاسکا تا 57 درجه سانتیگراد در بعضی نقاط کالیفرنیا در تابستان متغیر است.
بطور کلی ایالات شمالی آمریکا سردترین ایالات هستند که زمستانهای سخت همراه با یخبندان دارند به ویژه در نواحی دشتها (Plains)، غرب میانه (Midwest) و شمال شرق (Northeast). در مقابل، درجه حرارت ایالات جنوبی آمریکا - که به کمربند خورشیدی (sunbelt) معروفند - به ندرت به زیر صفر می رسد. به غیر از ایالات اورگان و واشنگتن و منطقه نیوانگلند، بقیه نقاط آمریکا معمولا تابستانهای داغی دارند. ایالات شمال غربی آمریکا در مجاورت اقیانوس آرام (Pacific Northwest) دارای آب و هوای معتدل هستند در حالیکه بخشهای جنوبی، ایالات شمال شرقی آمریکا در مجاورت اقیانوس آرام (Pacific Northeast) و غرب میانه آمریکا (Midwest) آب و هوای مرطوب دارند.
فصول بهار و پاییز در آمریکا معمولا معتدل، گرم و آفتابی هستند. (البته رطوبت در برخی نواحی به ویژه Pacific Northwest وجود دارد.)
همچنین فصل توفانهای تورنادو بین آپریل و جون است و از بخش غرب میانه آمریکا وارد می شوند، گردبادها نیز معمولا در اوایل تابستان در طول ساحل جنوب شرقی و ساحل خلیج مکزیکو وجود دارند.
در نقشه زیر مناطق Northweat, Midwest, Northeast, Southeast, Southwest, Great Plains مشخص شده اند:

 
 
 

 

 

امتحان (GRE) و (GMAT)

 

مهمترین و شناخته شده ترین آزمون های استاندارد علمی در جهان آزمون GRE و GMAT می باشند. این دو آزمون مورد نیاز بسیاری از دانشگاه های خوب دنیا بویژه در آمریکا و کانادا در سطوع تحصیلی فوق لیسانس و دکتری می باشد. هدف از آزمون GRE , GMAT سنجش توانایی علمی متقاضیان تحصیل در دوره های تحصیلات تکمیلی می باشد.
با توجه به اهمیت شناخت امتحانات استاندارد اخذ پذیرش، در این بخش توضیح مختصری از هر یک از امتحانات GRE و امتحان GMAT ارایه می گردد.
بخش اول: Graduate Record Examinations (GRE)
آزمون GRE دارای دو نوع عمومی و تخصصی است.
ساختار آزمون GRE General
آزمون GRE دارای دو نوع کامپیوتری و برگه امتحانی می باشد. در حال حاضد بیشتر مراکز امتحانی آزمون کامپیوتری GRE برگذار می نمایند. هر دو آزمون دارای شش قسمت است. بخش های مختلف آزمون کامپیوتری GRE به صورت زیر می باشند:
قسمت اول: Analytical Writing
این قسمت مربوط به توانایی نوشتاری به زبان انگلیسی و استدلال و تجزیه و تحلیل موضوع ارایه شده است. در این بخش از متقاضی درباره دو موضوع مختلف تست نوشتاری گرفته می شود. نمره این بخش بین صفر تا شش می باشد.
قسمت دوم و سوم: Verbal Reasoning
دو بخش دیگرتست شامل تست توانایی خواندن متون علمی و برداشت صحیح از موضوع مقاله می باشد. هر بخش از این قسمت دارای 20 سوال است که باید در مدت 30 دقیقه به آنها پاسخ داده شود. نمره خام این بخش بین 130 تا 170 می باشد ولی در جواب آزمون در مقیاس 200 تا 800 درج می گردد. بعنوان مثال نمره 150 در این بخش معادل 450 در کارنامه است.
قسمت چهارم و پنجم:Quantitative Sections
این دو بخش مربوط به آزمون و استدلال ریاضی است. هر بخش تست ریاضی شامل 20 سوال است که باید در مدت 35 دقیقه با آن پاسخ داده شود. سوالات ریاضی این بخش بیشتر ریاضیات پایه می باشد. نمره خام این بخش بین 130 تا 170 می باشد ولی در جواب آزمون در مقیاس 200 تا 800 درج می گردد. بعنوان مثال نمره 150 در این بخش معادل 630 در کارنامه است.
قسمت ششم: Experimental
بخش ششم تست GRE، بخش تحقیقی و یا تجربی می باشد. این بخش ممکن است به صورت تست ریاضی، نوشتاری و یا متن خواندنی باشد. نمره این قسمت در میانگین نمره متقاضی محسوب نمی گردد و ممکن است آزمون این قسمت به صورت بخش از قسمت های دیگر آزمون ارایه گردد.
آزمون موضوعی GRE Subject Tests
علاوه بر آزمون عمومی GRE که به آن در بالا اشاره شد. آزمون GRE بصورت موضوعی برای 8 رشته دانشگاهی برگذارمی گردد. 170 دقیقه می باشد. این رشته ها به این شرح می باشند:
1. Biochemistry, Cell and Molecular Biology
2. Biology 3. Chemistry
4. Computer Science
5. Literature in English
6. Mathematics
7. Physics
8. Psychology
تاثیر آزمون GRE در پذیرش تحصیلی:
به دلیل دانشجویان بین المللی دارای سوابق تحصیلی از کشور های مختلف و با سیستم آموزشی متفاوت می باشند برای کمیته های علمی دانشگاه ها مفایسه معدل و توانایی علمی متقاضیان برای تحصیل با توجه به ریز نمرات و دانشگاه محل نحصیل آنها بسیار داشوار خواهد بود به همین دلیل دانشگاه ها عموما به مدرک GRE به عنوان نمره استاندارد علمی متقاضیان نگاه می کنند. با اینکه ممکن است ارایه مدرک GRE برای برخی دانشگاه ها در آمریکا و کانادا اجباری نباشد، این مدرک علمی برای متقاضیان زیر توصیه می گردد:
1. متقاضیان دارای معدل علمی پایین تر از 16
2. متقاضیان فارع التحصیل از دانشگاه های غیر دولتی و یا غیرانتفاعی
3. متقاضیان اخذ بورسیه تضمینی از دانشگاه ها
بخش دوم: Graduate Management Admission Test (GMAT)
یکی دیگر از امتحانات استاندارد برای پذیرش دانشجویی برای رشته های مدیریتی، بیزنس و حسابداری آزمون GMAT می باشد. آزمون GMAT دارای سه بخش اصلی خواندن Verbal، ریاضیات Quantitative و نوشتن AnalyticalWriting می گردد. این آزمون نیز دارای دو نوع کامپیوتری Computer Based و ورقه ای Paper Based است. با این حال در بیشتر مراکز امتحانی این آزمون به صورت کامپیوتری برگذار می گردد. بخش های مختلف این تست به صورت زیر می باشند:
قسمت اول: Analytical Writing
در این بخش متقاضی باید در مورد دو موضوع داده شده بنویسد. مهارت نوشتاری تجزیه و تحلیل و بحث کردن در مورد موضوع داده شده در این بخش تست می گردد. زمان موجود برای نوشتن در مورد هر موضوع 30 دقیقه است. نمره این آزمون بین صفر تا شش می باشد.
قسمت دوم: Quantitative
در بخش تست ریاضی 37 سوا چند جوابی داده می شود و متقاضی باید در زمان 75 دقیقه به این سوالات پاسخ دهد. سوالات ریاضی عموما نیاز به آشنایی به ریاضیات پایه دارد. نمره این بخش تست بین صفر تا شصت می باشد.
قسمت سوم: Verbal
در بخش verbal آزمون GMAT تعداد 41 سوال چند جوابی وجود دارد که متقاضی باید به آنها در زمان 75 دقیقه پاسخ بدهد. سوالات این بخش شامل اصلاح متون از نظر گرامری، درک مطلب و تجزیه و تحلیل موضوع مورد بحث است. نمره این بخش بین صفر تا شصت می باشد.
نمره آزمون GMAT :
نمره آزمون GMAT در بخش های ریاضی Quantitative و متون خواندنی Verbal در مقیاس 200 تا 800 محاسبه می گردد. امتیاز بخش Writing بین صفر تا شش خواهد بود. میانگین نمره این آزمون در سال های گذشته همواره بین 400 تا 600 بوده است.

 

جدول معادل سازی نمرات تافل به آیلتس :

 

IELTS TOEFL IBT TOEFL CBT TOEFL Paper TOEIC
0-1
1-1.5
0-8
9-18
0-30
33-60
0-310
310-343
0-250
2 - 2.5
3-3.5
19-29
30-40
63-90
93-120
347-393
397-433
255-400
4
4.5-5
41-52
53-64
123-150
153-180
437-473
477-510
405-600
5.5-6
6.5-7
65-78
79-95
183-210
213-240
513-547
550-587
605-780
7.5-8 96-110 243-270 590-637 785-900
8.5-9 111-120 273-300 640-677 905-990
Top Score
9
Top Score
120
Top Score
300
Top Score
677
Top Score
990
 

TOEIC: Test of English for International Communication

TOEFL: Test of English as a Foreign Language

IELTS: International English Language Testing System

 

هزینه تحصیل بصورت سالیانه ( دلار امریکا ) نام دانشگاه
15500 University of Texas at Dallas
12500 University of Texas at Arlington
20500 NJIT
11000 Texas A&M university
21000 Arizona state university
20000 University of Arizona
14000 Illinois Institute of technology
13000 University of Buffalo - SUNY
26000 Ohio State University
26000 University of south California
24000 University of Cincinnati
27000 University of Illinois, Chicago
24000 University of Florida
16000 Clemson university
11000 University of Missouri-Rolla
16000 Wayne state university
20000 Washington state university
26000 University of Wisconsin - madison
14000 Portland state university
12000 University of Dayton

 

 

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش :

 

- اسکن تمام صفحات شناسنامه
- اصل پاسپورت و اسکن صفحات اول و آخر و صفحات دارای ویزا
- ترجمه کلیه مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات
- اصل و اسکن مدارک زبان
- ارائه مدارک GRE و GMAT
- C.V
SOP ( Statement Of Purpose )

شرایط اخذ پذیرش در آمریکا

شرایط اخذ پذیرش دوره لیسانس :
متقاضیان برای تحصیل در مقطع لیسانس باید مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی با معدل 14 یا بالاتر داشته باشند. کسانیکه دوره پیش دانشگاهی را تمام نکرده باشند ممکن است بتوانند در مقطع لیسانس پذیرش بگیرند به شرطی که تعدادی از دروس اصلی دوره پیش دانشگاهی را قبل از شروع دوره لیسانس بگذرانند.
برای پذیرش در برخی از رشته ها مثل Mechanical Engineering معدل باید بالای 15 باشد. همچنین برای پذیرش از دانشگاه های ممتاز معدل بالای 15 ضروریست. برای اخذ پذیرش غیر شرطی در مقطع لیسانس (Unconditional Admission) داشتن یکی از مدرک زبان انگلیسی زیر ضروری می باشد:
•مدرک دیپلم با حداقل 3 سال تحصیل و با معدل حداقل 15
•statement of Interest متناسب با رشته تحصیلی
•مدرک زبان انگلیسی (IELTS, 6) و یا (TOEFL, iBT: 80; CBT: 220; PBT: 550)
در بعضی از دانشگاه ها، در صورتی که متقاضی دوره پیش دانشگاهی را نگذرانده باشد و دیپلمه باشد می تواند پذیرش دوره لیسانس گرفته ولی تعدادی واحد اضافه در ابتدای دوره بگذراند.
شرایط اخذ پذیرش دوره فوق لیسانس :
اخذ پذیرش دوره های فوق لیسانس همراه با کمک هزینه برای دانشجویان بین المللی بخصوص برای کسانیکه دارای مدارک دانشگاهی از دانشگاه های غیر آمریکایی هستند آسان نیست. متقاضیان برای اخذ پذیرش مقطع فوق لیسانس باید حداقل شرایط زیر را داشته باشند:
مدرک کارشناسی با 4 سال تحصیل و با معدل حداقل 15
•سه توصیه نامه ازاساتید قبلی
•تهیهstatement of Interest متناسب با رشته تحصیلی
•مدرکزبانانگلیسی (IELTS, 6.5) و یا (TOEFL, iBT: 90; CBT: 250; PBT: 600)
•مدرکGRE با نمره حداقل 300
•مدرکGMAT برای رشته های مالی، بیزنس و مدیریت و حسابداری
متقاضیان باید توجه نمایند که اخذ پذیرش بدون داشتن مدرک زبان (Conditional Admission) امکان پذیر نمی باشد. دارا بودن مدرک زبان و تسلط به زبان انگلیسی برای استفاده از مزایای کار به عنوان دستیار تحقیقاتی و یا دستیار تدریس ضروری است. سایر عوامل مهم در اخذ پذیرش عبارتند از دارا بودن مقالات علمی در نشریات بین المللی، شرکت در سمینارها، و کنفرانس های بین المللی. دارا بودن شرایط ذکر شده در بالا از عوامل مهم برای اخذ بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی در بسیاری از دانشگاه های آمریکا می باشد.
شرایط اخذ پذیرش دوره دکتری :
به دلیل اینکه در دوره های دکتری تمرکز روی فعالیت های تحقیقاتی می باشد، دروس آموزشی دوره دکتری و فعالیت های تحقیقاتی و تخصصی اساتید معمولا روی بخش خاصی متمرکز می باشد. بنابراین می بایست پیشینه تحصیلی و تحقیقاتی متقاضی وموضوع رساله دکتری که در برنامه تحقیقی ارایه می گردد (statement of interest) مناسب با تخصص دانشکده ها و اعضای هییت علمی باشد.
مقطع کارشناسی ارشد
فوق لیسانس علوم طبیعی و مهندسی M.Sc و یا علوم انسانی و اجتماعی M.A
شرایط لازم برای پذیرش مدرک لیسانس از یکی از دانشگاه های ایران، مدرک توانائی زبان )انگلیسی و یا آلمانی( واحتمالاً قبولی در یک امتحان ورودی می باشند. مدرک دریافت شده اعتبار بین المللی و قابلیت شرکت در یکی از برنامه های دکترا را دارد.
پس از انتخاب دانشگاه محل تحصیل متقاضی باید حداقل شرایط زیر را داشته باشد:
•مدرک کارشناسی با 4 سال تحصیل و ب امعدل حداقل 15
•مدرک کارشناسی ارشد با 4 سال تحصیل و با معدل حداقل 16
•سه توصیه نامه از اساتید قبلی
•تهیهstatement of Interest متناسب با رشته تحصیلی
•مدرکزبانانگلیسی (IELTS, 6.5) و یا (TOEFL, iBT: 90; CBT: 250; PBT: 600)
•مدرکGRE با نمره حداقل 300
•مدرکGMAT برای رشته های مالی، بیزنس و مدیریت و حسابداری
در بسیاری از دانشگاه ها، پرونده متقاضیان دارای حداقل شرایط ذکر شده در بالا، از دانشگاه به دانشکده ها برای بررسی ارجاع می گردد. در مرحله بعدی دانشکده ها و کمیته های علمی پرونده ها را در جلسات پذیرش دانشجویی بررسی کرده و در مورد آن تصمیم گیری می نمایند. در این مرحله به اندازه ظرفیت، به بهترین متقاضیان پذیرش اعطا می گردد. متقاضیان باید توجه نمایند که دارا بودن حداقل شرایط، پذیرش متقاضی به دوره های دکتری را تضمین نمی کند. ظرفیت پذیرش دانشجو در مقطع دکتری در بسیاری از دانشگاه ها معمولا بین 3 تا 15 نفر می باشد. به دلیل اینکه دانشگاه ها امکان پذیرش تمامی متقاضیان را ندارد، تنها پرونده هایی مورد پذیرش قرار می گیرند که دارای شرایط بهتری نسبت به سایر پرونده ها هستند.
اخذ پذیرش از مقطع دکتری بدون داشتن مدرک زبان (Conditional Admission) امکان پذیر نمی باشد. دارا بودن مدرک زبان و تسلط به زبان انگلیسی بویژه برای کار دانشجویی به عنوان دستیار تحقیقاتی و یا دستیار تدریس ضروری است.
عوامل دیگری نیز اخذ پذیرش دوره دکتری موثر می باشند که مهمترین آنها به صورت زیر می باشند:
1. دارا بودن مقالات علمی منتشر شده در در نشریات بین المللی،
2. شرکت در سمینارها، و کنفرانس های بین المللی و ارایه مقاله؛
3. دارا بودن نمونه مقاله علمی و تحقیقاتی به زبان انگلیسی که نشاندهنده مهارت نوشتاری و تحقیقاتی شما باشد،
4. ارتباط با اساتید دانشگاه از قبل و گرفتن توصیه نامه و ارسال آن با پرونده پذیرش
دارا بودن موارد ذکر شده در بالا همچنین در دریافت بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی در بسیاری از دانشگاه های آمریکا تاثیر بسزایی دارد.

 

 

هزینه تحصیل در امریکا

هزینه تحصیل در آمریکا بستگی به نوع دانشگاه و یا کالج و ایالت محل تحصیل دارد. هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی و یا ایالتی معمولا کمتر است.
1. دوره زبان: هزینه هر ترم چهار ماهه زبان حدود هفت هزار دلار
2. دوره کالج: هزینه تحصیل برای هر ترم چهار ماهه حدود هشت هزار دلار است
3. دوره لیسانس: هزینه تحصیل بصورت میانگین از 12000 تا 35000 دلار می باشد .
4. دوره فوق لیسانس و دکتری: هزینه تحصیل برای دانشگاههای با رنکینگ زیر 300 از 15000 تا 25000 متغیر می باشد و برای دانشگاههایی با رنکینگ 300 به بالا حدوداً 15000 دلار می باشد .
هزینه های ذکر شده بصورت میانگین می باشد و اطلاعات بیشتر و کاملتر را از جدول شهریه ها در دانشگاه های امریکا می توانید کسب کنید .
بورسیه و کمک هزینه تحصیلی :
بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی به کمک های مالی گفته می شود که از سوی دانشگاه ها و مراکز آموزشی به دانشجویان داده شده و دانشجو نیازی به بازپرداخت آن ندارد. کمک هزینه های تحصیلی ممکن است از سوی دانشگاه، دولت فدرال و دولت های ایالتی و حتی از سوی مراکز و شرکت های خصوصی پرداخت گردد. این کمک ها به طور کلی به صورت زیر می باشند.
بورسیه های دوره های لیسانس :
دانشجویان مقطع لیسانس می توانند در صورت تحصیل تمام وقت برای دریافت کمک هزینه های تحصیلی با توجه به معدل دوره دیپلم و عملکرد دوره دانشگاه اقدام نمایند. میزان کمک هزینه همچنین بستگی به نوع نیاز و درخواست دانشجو دارد. در بسیاری از دانشگاه ها، دانشجویان بعد از ترم اول و یا دوم می توانند برای دریافت بورسیه وسایر کمک هزینه های تحصیلی اقدام نمایند. میزان بورسیه بین 1500 دلار تا 9 هزار دلار در سال می باشد.
نحوه اعطای بورسیه به دانشجویان دوره لیسانس
دانشگاه ها دارای دو منبع اصلی برای اخذ بورس و کمک هزینه های تحصیلی می باشند. از طریق خود دانشگاه محل تحصیل و از طریق مراکز خارجی مانند شرکت ها، موسسات تحقیقاتی، سازمان های خیریه و مراکز غیر انتفاعی. برخی از دانشگاه های امریکا در صورتی که متقاضی دارای شرایط عالی برای پذیرش باشد در همان ابتدای صدور پذیرش به دانشجو بورسیه می دهند ولی مبلغ این بورسیه معمولا زیر سه هزار دلار است. با این حال در بیشتر دانشگاه ها، دانشجویان پس از ترم اول و با اعلام نتایج ترم می توانند تقاضای بورسیه نمایند. دانشگاه ها معمولا دارای بخش بورس و کمک هزینه های تحصیلی هستند که فرم ها و شرایط اخذ بورس در آنها ارایه می گردند.
دوره های تحصیلات تکمیلی :
کمک هزینه تحصیلی به شکل های مختلف در بسیاری از دوره های تحصیلات تکمیلی دانشگاه ها در امریکا اعطا می گردد. معمولا دانشگاه های بهتر و ممتاز دارای بودجه های بالاتر و کمک هزینه های بیشتری نیز هستند. مهمترین شکل این کمک هزینه ها به صورت زیر می باشند.
1. بورسیه و یا Fellowship
بورسهای تحصیلی داری انواع گوناگونی است که معمولا از سوی دانشكده ها یا شرکتها و موسسات خارج از دانشگاه به منظور تشویق در اختیار دانشجویان مستعد در تعدادی محدود قرار می گیرد. خصوصیت اصلی بورسها این است که بر خلاف کمک هزینه در قبال گرفتن آن لازم نیست کار بکنید. معمولاً برای کسب بورسیه نمره GRE و معدل دوران لیسانس و فوق لیسانس و توصیه نامه های اساتید بسیار مهم هستند. این مورد معمولاً توسط اداره تحصیلات تکمیلی دانشگاه بررسی می شود و بسیار رقابتی است.
2. دستیار تدریس و یا Teaching Assistantship
شما بعنوان یك TA برای همكاری با یكنفر استاد در تدریس یك دوره بخصوص انتخاب می شوید. وظیفه TA بصورت عمومی شامل نمره دادن، كمك به دانشجویان و اداره جلسات هفتگی می باشد. سمت شما بعنوان دستیار تدریس بستگی به نظر استادی دارد كه با وی همكاری دارید. کسب موقعیت TA به تسلط دانشجو به زبان انگلیسی و توانایی تدریس بستگی دارد. معمولاً دانشگاههای مختلف کلاسها و یا دوره هایی برای دانشجویان خارجی متقاضی TA دارند.
3. دستیار تحقیق و یا ResearchAssistantship
در موارد بسیاری اساتید از طریق پروژه های تحقیقاتی بودجه ای کسب می کنند که قسمتی از این بودجه به دانشجویان فوق لیسانس یا دکترا بعنوان RA تعلق می گیرد.

 

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه شمیم دانش آفرینان پارس می باشد. - نقشه سایت
طراحی سایت و سئو توسط بهار آرام
Top